Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stawigudzie

ul. Olsztyńska 10, 11-034 Stawiguda

 

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2024

Gmina Stawiguda / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stawigudzie przystąpiła do Programu  „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2024  realizowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Kwota dofinansowania – 270 147,00 zł

Całkowita wartość inwestycji – 270 147,00zł

CELE PROGRAMU :

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:

  1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.

ADRESACI PROGRAMU :

Program adresowany jest do dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
 

NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA:

Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:

  1. wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
  2. zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  3. załatwianiu spraw urzędowych;
  4. nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  5. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  6. wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej
  7. usługa asystenta na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.

CZAS TRWANIA USŁUG ASYSTENTA:

  1. Usługi asystenta mogą być realizowane przez 12 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu.
  2. Limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika Programu wynosi nie więcej niż: - 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

- 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

- 360 godzin rocznie dla:

a/ osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

b/ dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Na terenie Gminy Stawiguda ze wsparcia w ramach programu skorzysta 10 osób niepełnosprawnych w tym: 1 dziecko do 16 roku życia.

Łączna planowana liczba godzin usług świadczonych przez asystenta dla osób niepełnosprawnych:

- dla dziecka w wieku do 16 roku życia - 200 h (1 dziecko x 200 h)

- dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – 900 h ( 3 osoby w łącznej ilości  900 h)

- dla osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną – 300 h (1 osoba x 300 h)

- dla osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – 1890 h (3 osoby w łącznej ilości 1890 h)

- dla osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną – 1247 h ( 2 osoby w łącznej ilości 1247 h)

 

Łącznie dla wszystkich uczestników zaplanowano 4537 h usług Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej

 

Opieka wytchnieniowa - edycja 2024

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stawigudzie  przystąpił do Programu "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2024 w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Program na terenie Gminy Stawiguda jest realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Kwota dofinansowania – 24 480,00 zł.

Całkowita wartość inwestycji – 24 480,00 zł

Cele Programu

Opieka wytchnieniowa ma na celu odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu opiekunowie zaangażowani na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej świadczona jest nieodpłatnie.

Adresaci Programu

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, które wymagają usługi opieki wytchnieniowej.

Realizacja Programu

Na terenie Gminy Stawiguda wsparciem w formie opieki wytchnieniowej planuje się objęcie 2 opiekunów sprawujących bezpośrednią  opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Na realizację usługi opieki wytchnieniowej zostaną zawarte umowy zlecenie z opiekunami, którzy będą realizować w 2024 roku wsparcie w  łącznym wymiarze 480 godzin.

 

Nabór wniosków "Opieka Wytchnieniowa 2023"

Osoby chętne do wzięcia udziału w Programie "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2023, proszone są o kontakt telefoniczny z GOPS w Stawigudzie – 89 5126 503 w terminie do 07 listopada  2023 roku.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,

- osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi,
poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą niepełnosprawną, którym przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.

Program realizowany jest w dwóch formach tj. 

- w ramach pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, ośrodku wsparcia,innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program, domu pomocy społecznej na podstawie przyjętej przez gminę uchwały

- w ramach pobytu całodobowego w ośrodku wsparcia, w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program, domu pomocy społecznej na podstawie przyjętej przez gminę uchwały

Uwaga!Gminny Osrodek Pomocy Społecznej w Stawigudzie będzie aplikować o środki w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. 

W ramach programu dla danego uczestnika można przyznać do 240 godzin usługi. Uczestnik programu nie ponosi żadnej odpłatności.

Jeżeli jesteś zainteresowany przyznaniem usługi opieki wytchnieniowej wypełnikj Kartę zgłoszeniową zamieszczoną w załączniku oraz Kartę oceny stanu zdrowia i dostarcz ją do ośrodka.

Do pobrania:

 
 
 
 

 Nabór wniosków :"Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej"- edycja 2023

PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ” - 2023 rok

Ważna informacja dla osób zainteresowanych wsparciem asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Osoby zainteresowane wsparciem w postaci asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w roku 2023 proszone są o kontakt telefoniczny z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stawigudzie pod numerem telefonu: 89 5126503 do dnia 04 listopada 2022 roku.

Kartę zgłoszeniową, zakres usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej  oraz aktualne orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne proszę składać w terminie do dnia 04 listopada 2022 roku  w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stawigudzie przy ulicy Olsztyńskiej 3, 11-034 Stawiguda


Program adresowany jest do:

  • dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  • osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, które wymagają asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:

1.wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego,

2.wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca,

3.załatwianiu spraw urzędowych,

4.korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury(np.muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa),

5.zaprowadzaniu i odbieraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej,

Limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika  Programu wynosi nie więcej niż:

  1. 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
  2. 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawnościz niepełnosprawnością sprzężoną
  4. 360 godzin rocznie dla:
  1. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  2. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Uczestnik Programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.

Jeżeli jesteś zainteresowany przyznaniem usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej wypełnikj Kartę zgłoszeniową zamieszczoną w załączniku oraz zakres czynności asystenta i dostarcz je do ośrodka.

 

Karta zgłoszeniowa do Programu

Karta zakresu czynności w ramach usługi asystencji

 

Informacje

Liczba wyświetleń: 2052
Utworzono dnia: 22.10.2019

Historia publikacji

  • 20.03.2024 22:53, Administrator
    Edycja strony: strona główna
  • 20.03.2024 22:51, Administrator
    Edycja strony: strona główna
  • 08.11.2022 12:29, Administrator
    Edycja strony: strona główna